Pobyt na detskéj kardiologii

Autor: Tomáš Haruštiak | 8.5.2015 o 16:47 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  399x

Najprv by som sa vám rá d predstavil . Volá m sa Tomáš ,  má m 19 rokov a momentá lne š tudujem 4 roč k na gymná ziu .Budem sa vám snažiť napísat objektívne a hlavne realisticky  čo všetko som zažil . 

A le pekne od začiatku .Celý život som športoval.Rodičia ma vždy viedli k športu .Od 7 rokov som začal hrávať s bratom hokej a to až do mojich 10 rokov , kedy som znova prestupil z hokeja na tenis .Ten som hral až do mojich 14 rokov .Kedže tenis ma bavil stále menej a menej a navyše mi to zaberalo kopu mojho volného času , ktorý som chcel stráviť radšej s kamarátmi ,alebo s frajerkou , rozhodol som sa , že skončím s tenisom a celkovo aj s aktívnym  športovaním . Celý moj život až so 15 roka života (od kedy mi prvýkrat začali problémy )prebehol relatívne v poriadku .Zdravtne som sa cítil uplne fit,nikdy som nebýval chorý(jedine na alergiu na paliny som sa liečil) a dokonca ani chrípku , ani horucku som takmer vobec nemával .Bol som zdravý a užival si života, nefajčil som a ani nepil . Ani ma to nelákalo .Nicč ani kvapku nenaznačovalo že by sa mohol v buducnosti vyskytnut nejaký problém 

 

M al som 15 rokov ked som začal chodiť do 1 ročníka na gymnáziu.Skola,učitelia,spolužiaci ,to všetko bolo v poriadku , v škole som dobre prospieval všetko bolo naprosto fit.Všetko sa ale zmenilo v jeden  oktobroví den .Po skončení školy som išiel domov ako klasicky trolejbusom .Kedže bývam na kopci,  šlapanie  do kopca a taku malu prechádzku mám skoro každý den :). Vystupil som teda na zástavke a smeroval domov cez náš miestny park , ked ma zrazu oslovil jeden chalan.Pýtal sa ma či nejdem z nejakéj akcie , ked som tak elegantne oblečený .Vobec som nechápal o čo mu ide . Odpovedal som mu že idem zo školy a on nato že či nechcem pokecat .Kedže som mal čas a chcel som zistiť o čo mu ide ,tak som suhlasil a tak sme išli spolu do parku  ,kde ma ponukol cigaretou ktoru som prijal .

 

PO  krátkej debate som zistil , že sa mu asi páčim a pýtal si odo mna číslo na mobil .Kedže ja som  samozrejme  nezdielal podobné pocity  ako on a chcel som ho mat preto čo najrýchlejšie z krku dal som mu falošné telefoné čislo a rýchlo som sa vyhovoril ,že sa ponáhlam domov ešte dačo poučiť., v dufani že  už ho nikdy viac nestretnem. Krátko nato som prišiel domov a krocha som bol ako v pomykove, rozmýšlal som či som urobil dobre ked som si od neho zobral cigaretu , predsa len prijímať veci od cudzích ludí nieje moc rozumné , hlavne ludí ktorých vobec nepoznáš a stretneš  sa s nimi dakde v parku :) .Zrazu mi napadla myšlienka čo ak v tých cigaretách , ktoré mi dal bola dajaká droga ?Bál som sa , že tomu bolo tak a začala ma chytať panika . Co ak tam boli naozaj drogy ?Aký to bude mať na mne učinok ? Co ak mi príde zle a ja budem musiet ísť k doktorovi a ten mi zistí v krvi drogy ? ako  nato zareaguju rodičia ? Uveria že s tým nemám nič spoločné ?

 

T akuto malu depku som momentálne prežíval.Bol som dosť nervozny z toho a prvýkrát vo svojom živote som si uvedomoval svoj vlastný tlkot srdca,ktorý bol trocha zrýchlený, čo mi na pohode rozhodne nepridalo , práve naopak.Po pravde v mojich 15 rokov som nevedel čo je to krvný tlak alebo pulz, avšak ak cítite že vám buši srdce tak je jasné každému , že dačo nie je v poriadku .Pokušal som sa dajako obmedziť to bušenie srdca ,ale nešlo to, bušenie bolo síce krocha menej výrazné ale zrýchleny pulz tam bol stále , čo ma dosť desilo . Povedal som si ,že rodičom nič vravieť nebudem a že ak to do zajtrajška neprejde poviem o tom rodičom . Na další den však zrýchlený pulz pretrvával , nevedel som si to vysvetliť, prečo je tomu tak .Naozaj boli v tej cigarete nejaké drogy ?Povedal som teda mame , že mi buši srdce , avšak zmienku o  vyfajčení cigarety od neznámeho človeka som zamlčal. Mama sa samozrejme prelakla , kedže skutočne , bušenie srdca može značiť príznaky roznych ochorení od tých vážnych až po obyčajny stres.Na vyšetreniach srdca som bol niekolkokrát ,kedže som býval aktívny športovec , a tí musia byt pravidelne monitorovaní hlavne čo sa týka srdca. Všetky vyšetrenia som mal vždy v norme , a preto som si nevedel vysvetliť aktuálne výkyvy srdca . Zrejme ani moja mama nie, ale všetko nasvedčovalo tomu , že na podobné vyšetrenia  srdca pojdem ešte v ten den . Mama sa rozhodla zavolať jednej  svojej kamarátke ktorá robí vyšetrenia detí a dorastu a dohodla mi ešte v ten den termín . A tak s kamenom na srdci som sa chystal na vyšetrenie na Kramáre 

 

(o tom jako dopadlo vyšetrenie a čo sa dialo potom napíšem v dalšom  článku )

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?