Pobyt na detskéj kardiologii 2

Autor: Tomáš Haruštiak | 9.5.2015 o 12:07 | Karma článku: 2,39 | Prečítané:  241x

Dalšia časť článku nadvezuje na prvu časť článku  http://tomasharustiak1.blog.sme.sk/c/380632/pobyt-na-detskej-kardiologii.html

Krátko potom ako mama dohodla vyšetrenie na Kramároch  sme sa vybrali do nemocnice . V nemocnici som sa trocha upokojil , predsa len vedieť že daný doktor urobí všetko preto aby vás z daného stavu vyliečil  mi dodávalo pocit nádeje a bezpečia . Pevne som veril tomu , že mi ešte v ten den moje problémy zmiznu . Daju mi prinajhoršom nejaké lieky a všetko zmizne . Ach tá detská naivita. Za chvílu sme teda už klopali na dvere pani doktorky, ktorá nás s usmevom prijala . Skutočne, vyžarovala z nej taká charizma a optimizmus ktorý bol až nákazlivý. Večšina doktorov si drží k pacientom odstup , čo je však velká chyba .Podstupil som teda zopár vyšetrení  ako ekg (elektrokardiogram) kde sa mi monitorovala elektricka aktivita v srdci a  taktiež rýchlosť uderov srdca, teda pulz .Ekg je naozaj velmi doležitá diagnostická  pomocka pri určovaní chorob srdca. Nielenže to dokáže hned rozoznať infarkt ,ale dokáže to aj rozoznať rozne druhy arytmie kedže to meria    velmi presne rýchlosť uderov srdca .Takisto ekg dokáže rozoznať  podla ekg krivky   či arytmia (zrýchleny pulz nad 90 ) je iba  prechodná, to znamená že trvá iba niekolko hodín , alebo dlhšie   to znamená že arytmia trvala už nejaku tu dobu , dni , týždne, až mesiace . 

 

Ekg vyšetrenie dopadlo  vcelku v poriadku . Síce sa u mna vylučila dlhodobejšia arytmia , to znamená že zrýchlený pulz ktorý som pociťoval zrejme trval maximalne iba niekolko dní , možno len  od včerajška kedy som sa začal cítiť blbo po vyfajčení cigarety, avšak zrýchleny pulz konkrétne 96 uderov za sekundu (ideálny pulz je okolo (60-75) bol zachytený na ekg . Meral sa mi aj krvný tlak  , ktorý som mal  docela zvýšený 150/78 (idealny  krvný tlak je 120-130/80-85) 

 

Taktiež sa mi urobilo Echo ( echokardiografia srdca) . Ide o bezbolestné  ultrazvukové  vyšetrenie srdca . Velmi užitočná metoda na odhalovanie stavby a  štruktury srdca . Dokáže odhaliť prípadne zužené vencovité  cievy (cievy vyživujuce srdce ) a takisto odhaliť rozne srdcové defekty , alebo zvečšené  srdce (hypertrofia ) a mnoho iných srdcových abnormalít. Našťastie Echo dopadlo dobre takže jedine v čom bol problém bol zvýšený krvný tlak a takisto pulz . 

 

Vzhladom nato že som bol v tom čase dosť vystrašený , čoho si zrejme všimla aj doktorka mi nasadili Magne B6 . Lieky na srdce mi nasadiť nechceli . Vzhladom nato že mohlo ísť iba o prechodný stav a mohlo to byť všetko ovplyvnené aj stresom   a taktiež hodnoty tlaku a pulzu neboli zase až tak extrémne zle aby sa nasadzovali lieky . Lieky na srdce su zvečša návykové a samozrejme aj samotný  doktor   sa vždy  snaží urobiť všetko preto aby nasadenie liekov bola to posledná možnosť ktoru bude musiet urobiť . Vždy je potrebné vylučit všetky možné príčiny , ktoré možu daný stav sposobovať a až ked sa tieto možnosti vylučia a daný stav bude dalej pretrvávať , až potom sa začne uvažovať o nasadení medikamentoznej liečby . Bol som teda poslaný domov s tým že si mám denne merať  tri  krát (ráno, na obed, a večer )  krvný tlak a aj pulz . Ak budu hodnoty nadalej  neuspokojivé zváži sa prípadna hospitalizácia . 

 

Odchádzal som od doktorky so zmiešanými pocitmi . Na jednej strane som bol rád , že sa nezaznamenali nejaké vyraznejšie  defekty na srdci , a že si ma nenechali v nemocnici na pozorovanie . No na druhej strane problémy  stále pretrvávali . Nemal som náladu a ani som nebol v stave nikam ísť . Celý den som bol zavretý doma a poctivo si meral krvný tlak , ktorý však bol tak ako pulz  stále rovnaký . Stále mierne zvýšený . Velmi ma zaujímalo, či je ten pulz a tlak  naozaj  iba zo psychiky, alebo je možné že by som ešte po 24 hodinách mal v sebe nejaké škodlivé látky z tých cigariet ? doktorke som o tom nič nepovedal , rozmýšlal som či som predsa len o tom nemal dačo povedať . Rozhodol som sa však že  si skusim zmerať tlak večer v čase ked spím a týmpádom pokial je to sposobené stresom , tak predsa v noci ked som uplne pokojný by som nemal mať zvýšené hodnoty. Požiadal som teda mamu , či by mi nemohla večer zmerať tlak tak aby ma nezobudila. Suhlasila , a tak som si večer lahol a po chvílke zaspal . No ale  krátko nato som sa zobudil ked som počul pípanie ktoré značilo, že sa mi práve išiel merat  tlak. Kedže som sa hned nato zobudil celé meranie bolo teda neefektívne . Skušal som si viacej krát zmerať tlak no ani raz to nedopadlo uspešne a tak som to vzdal . Taktiež som sa občas zobudzal zo spánku čo zrejme naznačovalo tomu že aj počas spánku som mal  problémy s tlakom . Ako inak si to vysvetliť ?

 

Ubiehali dni a ja som sa stále necítil fit, stále som mal zvýšene hodnoty  i ked je pravda že niekolkokrát som mal aj vcelku v norme hodnoty .Pár krát som mal pulz okolo 85 a tlak 140/85 čo by sa ešte dalo ako tak zniesť . Avšak aj tak to boli hodnoty vysoké nato že išlo o mladého človeka ,ktorý by mal mať ideálne hodnoty a nie hodnoty hraničné ! Taktiež som celé tie dni nebol ani v škole, jednoducho by som v škole aj tak nedokázal myslieť na učenie a bol by som tam len ako chodiaca mrtvola  a takto  to dalej nemohlo ísť . Bolo to peklo na zemi , ktoré muselo raz skončiť . Cím skor tým lepšie . I ked nerád, predsa som išiel za mamou a povedal jej nech zavolá doktorke či by sa nedala vybaviť hospitalizácia. Našťastie hospitalizácia sa dokázala vybaviť ešte v ten týžden čo bola  pre mna asi jediná pozitívna správa v tom období . Mal som v tomto šťastie ,kedže viete si asi predstaviť ,že  v našom zdravotníctve  takéto veci niekedy trvaju naozaj dlho, dakedy až týždne , ba aj mesiace . 

( o tom ako dopadla hospitalizácia , a čo všetko sa pritom udialo  napíšem, až v dalšom článku )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?